As-Purchased (AP), Edible Portion (EP), Yield % and Costs

$25.00

Join us in an interactive, instructor-led, self-paced class!

In this class, we walk you through some pesky math problems you need to know for your RD exam. This is an interactive, comprehensive, and visual class that will help you learn and understand the information through mnemonics and test taking strategies. This class is filled with situational practice questions to ensure you feel confident in answering questions on the RD exam!

Note – these videos are included inside the membership, so if you are a member you do not need to purchase this class.

This comprehensive class includes:

  • 5 Instructor-led follow along class videos explaining:
    • Strategies and memorization techniques to help you remember the formulas
    • LOTS of interactive practice questions
  • 1 Comprehensive downloadable worksheet
  • 2 sets of Flash Cards
  • 12 question Quiz to practice your knowledge

Access for 7-days from date of purchase.

SKU: AP/EP/Yield On-Demand Class Category: Tag:

No Refunds

100% Secure Payment

Reviews